تاثير رنگ اتاق خواب بر کيفيت خواب

مطالعات جديد نشان مي‌دهد اتاق خوابي با ديوارهاي آبي، بهترين مکان براي داشتن يک خواب راحت و لذت‌بخش است.

اين رنگ با آرام‌کردن احساسات مرتبط است، ميزان ضربان قلب و حتي فشار خون را کاهش مي‌دهد و اشخاصي که در اتاق‌خواب آبي‌رنگ استراحت مي‌کنند‌، شب‌ها هشت ساعت کامل مي‌خوابند.

همچنين افرادي که ديوارهاي اتاق خوابشان سبز يا زردرنگ است، خواب تقريبا هفت ساعت و 40 دقيقه‌اي آرامي خواهند داشت.

با اين حال، بايد از رنگ بنفش اجتناب کرد، زيرا به نوعي تحريک‌کننده است و ساعات خواب شبانه را به کمتر از شش ساعت تقليل مي‌دهد. خاکستري و قهوه‌اي نيز بيش از اندازه افسرده‌کننده هستند.

در اين مطالعه دو هزار خانه به منظور بررسي تاثير رنگ بر کيفيت خواب، مورد بررسي قرار گرفت.

دانشمندان حاضر در اين پروژه دريافتند: افرادي که در اتاق‌هايي با رنگ‌هاي آرام مانند زرد، آبي يا سبز مي‌خوابند از بهترين خواب برخوردار بودند.

به گفته «کريس ايزيکووسکي»، متخصص خواب مرکز خواب ادينبورگ، گيرنده‌هاي ويژه‌اي به نام سلول‌هاي گانگليوني در شبکيه چشم وجود دارند که به رنگ آبي بسيار حساس‌ هستند.

اين گيرنده‌ها اطلاعاتي را به بخش عميقي از مغز که کنترل ريتم 24 ساعته را بر عهده دارد، ارسال مي‌کنند. اين بخش بر احساس و عملکرد فرد در طول روز اثر مي‌گذارد؛ بنابراين، تعامل بين نور، خواب و بيداري از اهميت بسياري برخوردار است.

اين مطالعه همچنين نشان مي‌دهد انگليسي‌هايي که در اتاق‌خواب‌هاي بنفش‌رنگ مي‌خوابند، فقط پنج ساعت و 56 دقيقه از شب را مي‌خوابند.

رنگ بنفش از نظر رواني تحريک‌کننده است و غيرفعال کردن ذهن را پس از يک روز پرمشغله دشوار مي‌کند.

از ديگر رنگ‌هاي ناخوشايند، قهوه‌اي و خاکستري هستند و سوژه‌هايي که رنگ ديوارهاي اتاق خوابشان قهوه‌اي بود، به طور متوسط شش ساعت و پنج دقيقه و افرادي هم که رنگ اتاقشان خاکستري بود، شش ساعت و 12 دقيقه خوابيدند.

رنگ بنفش رابطه‌اي قوي با تحريک خلاقيت و ذهن ناخودآگاه دارد و خوابيدن در اتاقي بنفش‌رنگ، روياهاي زنده يا حتي کابوس را به دنبال دارد که به نوبه خود، به خستگي فرد در صبح‌هنگام منجر مي‌شود.

همچنين انگليسي‌هايي که در اتاق‌خواب‌هاي خاکستري رنگ مي‌خوابند، افرادي هستند که بخش اعظم وقتشان را به خريد آنلاين در تخت‌خوابشان مشغولند و اشخاصي هم که اتاق‌خوابشان نقره‌اي است، بيشتر ترغيب مي‌شوند که در اين اتاق ورزش کنند.
 
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 1:40 am |  | پاسخ دهید: